Connect with us

Turism

Weekend de februarie la Brasov

Publicat

pe

Brasov

Brasov se numara printre principalele centre turistice ale Romaniei, fiind un judet inzestrat cu un cadru natural de exceptie, la care se adauga si diverse obiective turistice de top.

Luna februarie poate fi perioada ideala din an in care sa vizitezi atat orasul de la poalele Tampei, cat si statiunile montane aflate in imediata sa apropiere. Vorbim despre o perioada in care orasul nu este atat de aglomerat, ceea ce inseamna ca te poti bucura mai mult de momentele petrecute aici. Trebuie doar sa te echipezi corespunzator si sa iei la pas strazile Brasovului. Daca nu stii cu ce sa incepi, atunci ai putea sa pornesti de la unitatea de cazare Brasov catre centrul istoric al orasului, pentru a admira arhitectura de inspiratie saxona si pentru a bea un ceai fierbinte la unul dintre localurile existente in Piata Sfatului.

Continuam cu Cetatea Brasovului, un loc de unde poti avea parte de o imagine panoramica asupra intregului oras, fapt ce nu poate decat sa te incante. Stiai ca aceassta a fost construita inca din secolul XIV, avand rol strategic si protejand locuitorii de invaziile populatiilor straine?

Zidurile puternice, turnurile masive si cele 4  porti de acces te vor impresiona, mai ales daca esti pasionat de elementele de arhitectura medievala. In partea interioara a cetatii se afla Muzeul Cetatii Brasov, ce gazduieste o colectie impresionanta de arme vechi, masti de teatru si alte obiecte la fel de interesante.

Biserica Neagra este un alt edificiu fascinant al Brasovului, care este cunoscuta in randul localnicilor si sub denumirea de Biserica Sf. Nicolae. Cu un istoric impresionant, monumentul a suferit numeroase modificari de-a lungul timpului, mai ales dupa ce un incendiu devastator a produs daune semnificative la nivelul structurii acesteia.

Ceea ce este impresionant este interiorul bisericii, care captiveaza atentia pelerinilor prin ferestrele inalte cu vitralii, arcadele in stil gotic si picturile realizate cu multa atentie.

Din categoria monumentelor religioase de exceptie din judet face parte si Manastirea Sinaia, aflata la doar cateva minute de Brasov. Frumusetea cadrului natural, arhitectura splendida si istoria bogata sunt doar cateva din atributele ce transforma Manastirea Sinaia intr-un loc ce merita a fi vizitat in 2023.

Ctitorie a domnitorului Constantin Brancoveanu, Manastirea Sinaia a fost ridicata inca din anul 1695, iar la vremea respectiva simboliza un important centru cultural si spiritual, la fel ca si la momentul actual.

In incinta sa a fost organizata si o frumoasa biblioteca. Pelerinii din toata Romania ajung aici destul de des, deci putem afirma faptul ca manastirea este un centrul de conservare a culturii si istoriei din Brasov.

Concluzionand, un weekend de iarna petrecut la Brasov este mereu o idee excelenta, fie ca alegi sa te distrezi alaturi de prieteni sau pornesti intr-o noua calatorie alaturi de membrii familiei tale.

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Turism

Banatul, recomandat pentru titlul de Regiune Gastronomică Europeană 2028, anunță Alfred Simonis

Publicat

pe

De

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a anunțat într-o postare pe Facebook că juriul care deliberează acordarea titlului de Regiune Gastronomică Europeană a recomandat ca distincția să revină Banatului în anul 2028.

Potrivit acestuia, rezultatul reprezintă „o mare realizare” pentru județul Timiș, dar și pentru Arad și Caraș-Severin, pe care le-a menționat ca parte a unui efort comun….

Vezi tot articolul in iubimtm.ro

Citeste in continuare

Turism

Cum arată un sejur în Cipru organizat de Viva Holidays pentru familii cu bebeluși?

Publicat

pe

Cum arată un sejur în Cipru organizat de Viva Holidays pentru familii cu bebeluși

Cipru e genul acela de loc care te păcălește frumos. Îl vezi pe hartă, îl știi vag din lecțiile de geografie și, dacă ai noroc, din poze cu apă turcoaz. Dar abia când te gândești să pleci acolo cu un bebeluș îți dai seama ce întrebare serioasă stă, de fapt, în spatele entuziasmului. Cum arată o vacanță când nu pleci doar cu tine și cu pofta de plimbări, ci cu un omuleț care doarme când are el chef, mănâncă în ritmuri uneori misterioase și se supără din motive pe care le înțelegi abia după ce îți amintești că tu ai băut cafeaua rece.

Aici intră în scenă partea de organizare, partea care poate să-ți ia de pe umeri o bună bucată din stres. Pentru familiile cu bebeluși, un sejur nu mai e o aventură în sensul romantic din filme. Devine un mecanism fin, o combinație de confort, timp câștigat și câteva planuri de rezervă. Viva Holidays, în mod concret, propune pentru Cipru pachete în care o bună parte din logistica clasică, zborul, transferul și cazarea, e deja așezată la locul ei, ca niște piese pe care nu mai trebuie să le cari tu în cap.

Întâi vine decizia: care Cipru vi se potrivește când aveți un bebeluș

Cipru e mic, dar nu e chiar atât de mic pe cât pare când îl privești de sus, în aplicația de hărți, între două notificări despre scutece. În practică, diferența dintre o zonă și alta poate însemna o oră în plus în mașină, o plajă cu intrare lină sau o plajă cu pietricele care îți pun la încercare nervii când împingi căruciorul.

Când te uiți la ofertele pentru insulă, apar, de obicei, câteva repere pe care le simți imediat dacă ai copil mic. Larnaca e o alegere bună dacă vrei să ai drumul de după aterizare cât mai scurt. Paphos e mai departe, dar vine cu o atmosferă care poate fi mai domoală, mai potrivită pentru plimbări de seară, când copilul doarme în sistemul lui de transport și tu, într-un moment rar, îți amintești că ești și adult. Limassol e o zonă urbană care te ajută cu restaurante, magazine și, foarte important, farmacii la îndemână, fără să te simți rupt de mare.

Agențiile serioase, iar aici Viva Holidays se comportă ca una dintre ele, nu te lasă doar cu un titlu atrăgător și cu o poză filtrată. Pachetul se vede, se poate căuta pe perioade, pe plecări, pe regiuni, cu detalii despre ce include și ce nu include. Iar pentru o familie cu bebeluș, asta contează mai mult decât pare. Înseamnă că nu trebuie să te trezești cu surprize în ultimul moment, din categoria nu, transferul nu e inclus sau bagajul e doar un ghiozdan.

Rezervarea, pe bune, fără floricele: cum o simte o familie obosită

Momentul în care începi să cauți concret e, de obicei, pe seară. Bebelușul doarme, în sfârșit, iar tu ai în față un ecran, cu ochii aceia de om care își amintește vag că ar fi bine să se odihnească, dar mai întâi să rezolve tot universul. În clipa aia ajută să găsești o platformă unde pachetele sunt prezentate clar și unde poți să vezi ce orașe de plecare există, ce perioade sunt, cât ține sejurul.

Pe https://vivaholidays.ro, Cipru apare în zona de sejururi cu avionul, iar lucrul care îți sare în ochi, mai ales dacă ai copil mic, e faptul că sejururile sunt gândite în ritmul clasic de vacanță. Șapte nopți, de regulă, ceea ce, sincer, e o durată bună. Nu e atât de puțin încât să te simți de parcă ai făcut doar mutarea temporară a haosului de acasă, dar nici atât de mult încât să începi să numeri zilele până la propria canapea.

Apoi vine partea cu plecările din România. Când ai bebeluș, nu vrei să faci un drum lung până la aeroport, doar ca să mai faci încă două sau trei ore până la destinație. Faptul că sunt pachete cu plecări din mai multe orașe e un detaliu care pare tehnic, dar e, de fapt, despre nervi salvați.

Drumul până în Cipru: zborul, bagajele și transferul care te scapă de căutări

Cu un copil mic, aeroportul nu mai e acel spațiu în care îți cumperi o apă scumpă și te prefaci că ești cosmopolit. E un loc în care te întrebi dacă ai luat suficiente șervețele umede și dacă ai pus în bagaj încă un body, pentru că, da, universul iubește surprizele. Tocmai de aceea, într-un pachet de tip sejur cu avionul, faptul că ai transportul inclus și transferul aeroport hotel aeroport contează enorm. Nu e doar comoditate. E acel tip de liniște care apare când știi că, după ce aterizezi, nu trebuie să negociezi cu taxiuri, să îți dai seama ce aplicații funcționează și dacă scaunul auto de la mașina închiriată e, într-adevăr, potrivit pentru vârsta copilului.

La multe hoteluri din pachetele Viva Holidays apar mențiuni despre bagaje, uneori chiar foarte precise, cu dimensiuni și greutăți. E util mai ales pentru părinți, fiindcă bagajul cu bebeluș nu e niciodată un bagaj mic, oricât ai vrea să fii minimalist. În unele oferte apar inclusiv detalii de tipul bagaj de cală, bagaj de mână, iar la pachetele operate cu companii low cost se întâlnesc mențiuni foarte concrete despre dimensiuni.

Mai apare și acel detaliu numit handling service, care poate să sune ca o formalitate, dar, în realitate, e despre a nu te simți singur într-un aeroport străin când ai un copil în brațe și o valiză care nu vrea să coopereze.

Nu pot promite că totul va merge lin, la virgulă. Nicio vacanță cu bebeluș nu merge chiar la virgulă. Dar partea de organizare din pachet îți reduce numărul de momente în care trebuie să iei decizii rapide, sub presiune.

Hotelul, văzut prin ochii părinților: camera, pătuțul, aerul condiționat și liniștea

La un sejur în Cipru, hotelul e mai mult decât un loc unde dormi. Când ai bebeluș, hotelul devine, pe rând, dormitor, bucătărie improvizată, loc de joacă, refugiu la prânz și, uneori, ultimul bastion de liniște când afară e prea cald. Aici e partea unde un pachet bine ales poate să facă diferența dintre o vacanță care te încarcă și una care te obosește într-un mod nou, exotic și complet inutil.

În Cipru, multe hoteluri au camere cu balcon, iar balconul, pentru părinți, e un mic miracol. Înseamnă că, după ce copilul adoarme, nu trebuie să stai în întuneric ca într-o conspirație. Poți să ieși afară, să respiri aerul sărat, să auzi marea, poate chiar să bei un pahar cu apă rece ca lumea, fără să aprinzi lumina și să riști să strici somnul de aur.

Aerul condiționat e alt subiect care pare banal până nu ajungi acolo. Cipru poate fi foarte cald în plin sezon, iar un bebeluș nu are răbdare cu temperaturile extreme. Un hotel bun, ales atent, oferă confort climatic real, nu doar o promisiune. De asta, când se alege unitatea de cazare, părinții ajung să fie mai interesați de lucruri practice decât de designul lobby-ului. Nu că nu ar conta și lobby-ul, dar dacă ai schimbat un scutec în grabă într-o baie publică, ți se cam schimbă prioritățile.

Mâncarea, între piureuri, lapte și bucuria unui bufet care nu te judecă

Dacă te duci în Cipru cu un bebeluș, mâncarea devine un capitol aparte. În primele luni de diversificare, orice plecare poate să pară o ecuație complicată. Ce mănâncă, când mănâncă, unde încălzești, cum păstrezi, ce faci dacă refuză. Aici, regimul de masă ales la hotel, fie că e mic dejun, demipensiune sau all inclusive, poate să facă diferența.

Un hotel cu bufet îți dă acces la variante simple, pe care le poți adapta. Legume fierte, orez, fructe, iaurt, lucruri pe care le recunoști și pe care le poți transforma, cu un pic de imaginație, în ceva potrivit pentru copil. Plus că, pentru părinți, contează enorm să nu fie nevoie să cauți mereu restaurante, să stai la cozi, să te chinui cu un program rigid. Într-o vacanță cu bebeluș, flexibilitatea e o monedă foarte scumpă.

Și mai e ceva. În Cipru, mâncarea e, de obicei, prietenoasă cu familiile. Nu e o cultură în care copiii sunt priviți ca un inconvenient. În multe locuri, chelnerii zâmbesc, aduc apă, întreabă dacă ai nevoie de ceva, fără să te facă să simți că ai intrat cu un mic tsunami în restaurant. Sigur, depinde și de zonă, și de sezon, dar senzația generală e că bebelușul face parte din viață, nu e o problemă de gestionat.

Plaja, fără eroisme: cum arată ziua la mare cu un copil mic

Când spui Cipru, te gândești la plajă. Dar plaja cu bebeluș nu e despre stat ore în șir la soare și citit romane. E despre intervale scurte, umbră, hidratare și acea mică satisfacție când copilul își bagă degetele în nisip pentru prima dată și se uită la tine ca și cum ai inventat lumea.

Pentru familiile cu bebeluși, cele mai potrivite sunt plajele cu intrare lină în apă și cu nisip fin, fiindcă acolo totul e mai blând. Umbrela devine un fel de casă temporară. Prosopul se transformă în spațiu de joacă. Iar tu, dacă ești ca majoritatea părinților, ajungi să apreciezi lucruri care altădată te-ar fi lăsat indiferent. Faptul că există un duș aproape, faptul că ai un loc umbrit, faptul că poți să ajungi repede în cameră dacă e nevoie.

Cipru are avantajul unui climat care, în multe luni, e foarte plăcut, dar cu bebeluș merită să fii atent la perioadă. În iunie și în septembrie, de exemplu, ai șanse mari să prinzi căldură frumoasă, fără să fie sufocantă ca în miezul verii. În iulie și august poate fi prea fierbinte pentru ritmul unui copil mic, mai ales la prânz. Aici apare un mic adevăr pe care părinții îl descoperă repede. Vacanța nu înseamnă să faci tot ce e de făcut. Vacanța înseamnă să îți alegi câteva lucruri pe zi și să le faci bine, fără să te pedepsești pentru rest.

Ieșiri scurte și plimbări domoale: Cipru dincolo de hotel, în ritmul unui cărucior

Cipru e o insulă cu straturi. Sub plajele moderne există un trecut foarte vechi, iar asta se simte, chiar dacă nu ești genul care vizitează muzee din proprie inițiativă. Ai urme grecești, romane, influențe bizantine, venețiene, otomane. Ai și o istorie recentă complicată, cu o insulă împărțită, cu o linie care încă există pe hartă și în realitate. Nu intru în detalii grele, fiindcă o vacanță cu bebeluș nu e momentul pentru lecții aride, dar e util să știi că Cipru nu e doar o destinație de plajă. E un loc care a fost mereu dorit, mereu disputat, mereu un punct de întâlnire.

Pentru familii, excursiile care merg sunt cele scurte și cu pauze ușoare. O plimbare pe faleză, o vizită într-un port mic, o ieșire într-o zonă arheologică unde poți să te oprești când vrei, fără să simți că trebuie să bifezi. Paphos, de pildă, e cunoscut pentru zona lui arheologică, iar Larnaca are promenada aceea care te lasă să mergi încet, cu căruciorul, în timp ce marea e acolo, aproape, ca un fundal constant.

Cu bebeluș, nu vrei să stai ore întregi în autocar. Vrei să te întorci la somnul de prânz, să ai acces la apă, să nu fii prins în mijlocul nimicului când copilul decide că acum e momentul pentru o criză completă. În practică, cele mai reușite zile sunt cele în care pleci puțin, vezi ceva frumos, mănânci calm și te întorci la hotel fără sentimentul că ai alergat un maraton.

Ce schimbă, de fapt, organizarea prin Viva Holidays

Mulți părinți își spun că pot organiza singuri totul și, da, sigur că pot. Numai că, atunci când ai un bebeluș, organizarea nu mai e doar un hobby. Devine o muncă în plus. Un pachet turistic îți ia din mână lucrurile mari și îți lasă spațiul mental pentru lucrurile mici, adică exact cele care contează când ai copil.

Mai e și partea de asistență la destinație, care poate să fie în limba română în unele cazuri, sau în limba engleză, în altele, în funcție de pachet. Nu pare mult, până când ai nevoie. Până când ai o întrebare legată de check-in, de orarul transferului, de o excursie, de o situație care te prinde nepregătit. În momentele acelea, faptul că poți să vorbești cu cineva și să primești un răspuns clar e un fel de plasă de siguranță.

În Cipru apare, începând cu 2026, și discuția despre o taxă hotelieră pe noapte, percepută direct la hotel, conform unor informări care apar în descrierile anumitor unități. Nu e genul de detaliu care să îți strice vacanța, dar e bine să îl știi din timp, fiindcă, atunci când ai copil, nu vrei să fii luat prin surprindere nici măcar de o hârtie de semnat, darămite de o taxă.

O zi obișnuită de vacanță, cu bebeluș, pe o insulă care miroase a sare și a flori

Dimineața începe devreme, pentru că bebelușii nu au citit despre conceptul de concediu. Dacă ai noroc, prinzi răsăritul. Dacă nu ai noroc, prinzi răsăritul în timp ce încă ești în pijama, cu părul ciufulit, încercând să încălzești laptele fără să te gândești la toate lucrurile pe care nu le-ai încălzit niciodată cu atâta atenție înainte să devii părinte.

Cobori la micul dejun. Îți alegi ceva simplu, fiindcă ai învățat că stomacul tău și aventura nu mai sunt prieteni atât de apropiați. Copilul se uită la oameni, la lumini, la lingurițe. Uneori e fascinat. Alteori e supărat, fără preaviz. Te obișnuiești să zâmbești și să îți ceri scuze în timp ce, de fapt, în interior, îți spui că, bine, asta e, e un bebeluș, nu un robot.

După micul dejun, faci o plimbare scurtă, poate pe lângă plajă, poate pe lângă piscină. Apoi vine somnul de prânz, acel moment sacru în care, dacă ești înțelept, nu planifici nimic. După amiază, când căldura scade un pic, ieși din nou. Stai la umbră, intri cu picioarele în apă, îți spui că ai putea să rămâi așa pentru totdeauna. Apoi copilul îți amintește că are nevoie de un scutec schimbat, acum, nu peste cinci minute.

Seara, Cipru e frumos într-un fel calm. Lumina e mai moale, restaurantele se umplu, oamenii vorbesc, se plimbă. Tu ieși cu copilul, poate îl porți, poate e în cărucior. Nu stai mult, nu te încordezi să fii perfect. Dar simți, pentru câteva minute, că viața e mai largă decât rutina de acasă. Și e un sentiment care merită.

Micile detalii care fac diferența când călătorești cu un copil mic

Într-un sejur organizat, ai avantajul că lucrurile mari sunt rezolvate, dar rămân destule detalii mici care țin de confortul vostru. Unii părinți se simt mai liniștiți dacă au la ei anumite lucruri, alții preferă să cumpere local. În Cipru găsești supermarketuri, farmacii, produse pentru copii. Dar poate nu aceeași marcă, poate nu exact același tip. Dacă bebelușul e sensibil, e bine să ai în bagaj lucrurile pe care știi că le tolerează.

Tot așa, e sănătos să fii realist cu programul. Nu te ajută să îți propui să vezi toată insula în șapte zile. O să ajungi frustrat și obosit. Te ajută, în schimb, să îți construiești vacanța în jurul ritmului copilului și să iei Ciprul ca pe un decor frumos în care vă odihniți, nu ca pe o listă de obiective.

Și poate cel mai important, îți dă voie să te bucuri, chiar dacă uneori ești ciufulit, chiar dacă ai haine cu pete misterioase, chiar dacă te oprești din vorbit la jumătate de propoziție pentru că trebuie să ridici o suzetă căzută pe jos. O vacanță reușită cu bebeluș nu arată impecabil. Arată viu.

Cum rămâi cu o amintire bună, nu doar cu un album de poze

Un sejur în Cipru organizat de Viva Holidays, pentru familii cu bebeluși, arată, în esență, ca o vacanță în care ți se ia de pe umeri partea grea de logistică, iar tu rămâi cu spațiul necesar să fii părinte și, din când în când, să îți aduci aminte că ești și tu om. Ai un cadru clar, cu transport și transfer puse la punct, iar în interiorul cadrului faci ce faci mereu cu un copil mic. Improvizezi, te adaptezi, mai schimbi planul, mai râzi, mai obosești, mai respiri.

Cipru te ajută și el. Cu lumina lui, cu marea caldă, cu felul în care se lasă seara peste plaje, cu ritmul mai lent al oamenilor care par să fi învățat, de mult, că nimeni nu câștigă nimic din grabă. Iar dacă pleci cu așteptări simple, cu dorința de a fi bine, nu de a fi perfect, șansele sunt mari să te întorci acasă cu ceva rar. Un sentiment că v-a fost bine împreună, ca familie, chiar și departe de casă.

Citeste in continuare

Afaceri

Începând de Joi, România participă la Târgul Internațional de Turism de la Viena Ferien-Messe Wien

Publicat

pe

De

  • Deși participarea la târguri și expoziții a fost oficial blocată, mai multe regiuni din țară s-au unit și au reușit sa pună la punct, împreună, participarea la eveniment
  • Târgul de Turism de la Viena se desfășoară in perioada 15-18 ianuarie si este, in mod tradițional, evenimentul care dă startul anual al turismului european
  • Pentru mai multe regiuni din țară, evenimentul este vital pentru supraviețuirea turismului
  • Partenerii care asigură prezența României la eveniment sunt Consiliul Județean Timiș, Consiliul Județean Arad, APDT SIBIU Asociatia de Promovare și Dezvoltare Turistica Sibiu, Asociațiile Visit Oradea, Produs în Banat, Visit Timiș si Horetim, membru fondator al Federației Patronatelor din Industria Ospitalității FPIOR
  • Banatul și-a depus candidatura pentru titlul de  Regiune Gastronomică Europeană in 2028 si acesta va fi una dintre ancorele de promovare la acest eveniment. Proiectul „Banat – Regiune Gastronomică Europeană 2028” este inițiat de Consiliul Județean Timiș, Visit Timiș si Horetim

În perioada 15-18 ianuarie, România este prezentă la Târgul Internațional de Turism de la Viena.

În contextul  blocării fondurilor de participare la târguri si expoziții internaționale încă din luna decembrie, mai multe organizații și consilii județene din țară s-au unit ca sa poată participa la expoziție, un eveniment declarat de aceștia vital pentru turismul din vestul țării. 

” Suntem dependenți realmente de târgul de la Viena. Sunt perioade din an când avem mai mulți turiști din Austria sau Germania decât de la București.  Distanța fiind rezonabilă, foarte mulți vin cu mașina, nici macar nu este nevoie de avion.

Nu ne permitem să pierdem acest eveniment. Sunt bucuroasă si mândră ca am reușit să ne organizam în acest fel și pot să confirm că fiecare dintre colegii mei de stand la această expoziție va reprezenta România cu cea mai mare dragoste și responsabilitate. Proiectul Banat – Regiune Gastronomică Europeană este extrem de important atât pentru noi cât și pentru țara noastră. ” (Corina Macri, Președinte Horetim și vicepreședinte FPIOR).

Partenerii care asigură prezența României la evenimentul de la Viena sunt: Consiliul Județean Timiș, Consiliul Județean Arad, Asociațiile Visit Oradea, APDT SIBIU Produs în Banat, Visit Timiș si Horetim, membru fondator al Federației Patronatelor din Industria Ospitalității FPIOR.

Reprezentantul ambasadei de la Viena va susține prezența României la târg

Desi, după cum știm, este o perioada fără un ambasador in funcție la Viena, suntem onorați să îl avem alături de noi pe reprezentantul Ambasadei de la Viena.

“Sunt evenimente care, deși poate nu par importante pentru cei din afara domeniului sau pentru cei veniți de curând în acest sector, dau semnale extrem de importante atât din punct de vedere economic și turistic, cât și din punct de vedere politic. Sperăm că, deși neoficială, prezența României la acest eveniment va fi  un semnal pozitiv din toate punctele de vedere.” (Corina Macri, președinte Horetim si vicepreședinte FPIOR).

Târgul de Turism de la Viena Ferien-Messe Wien este cel mai mare târg de turism din Austria și unul dintre cele mai importante evenimente de profil din Europa. Desfășurat anual în luna ianuarie, târgul marchează startul sezonului turistic pentru piața europeană.

Citeste in continuare

Parteneri

Ultimile stiri locale

Uncategorized56 de minute inainte

Weekend fără încărcător? Cu HONOR 600 Lite este posibil

București, 17 aprilie 2026 – Smartphone-ul a devenit un instrument esențial, folosit constant pentru fotografii, navigație, comunicare și divertisment. În acest...

Turism3 ore inainte

Banatul, recomandat pentru titlul de Regiune Gastronomică Europeană 2028, anunță Alfred Simonis

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a anunțat într-o postare pe Facebook că juriul care deliberează acordarea titlului de Regiune...

Uncategorized23 de ore inainte

Samsung redefinește viitorul AI Living cu cea mai recentă inovație în domeniul televizoarelor la Inside Samsung, The First Look Europe 2026

Marcând 20 de ani ca brandul nr. 1 mondial de televizoare , Samsung prezintă Micro RGB – o inovație revoluționară...

Uncategorizedo zi inainte

Pășește într-o nouă lume VERTUO cu NESPRESSO, alături de AMBASADORUL GLOBAL AL BRANDULUI, DUA LIPA

Inspirată de curiozitate și îndrăzneală, campania celebrează ideea că fiecare ceașcă de cafea deste o invitație de a explora 14...

Afaceri2 zile inainte

De ce să alegi un parfum de nișă și cum se diferențiază de alte parfumuri?

Parfumurile de nișă au câștigat tot mai mult teren în ultimii ani, mai ales în rândul celor care își doresc...

Uncategorized2 zile inainte

HONOR MagicPad 4 nu mai este doar o tabletă, ci o punte între hardware-ul și capabilitățile avansate ale AI

Cea mai nouă tabletă flagship de la HONOR, MagicPad 4 devine prima tabletă Android cu suport pentru OpenClaw Agent, parte...

Afaceri3 zile inainte

Venus Social Concept dă startul unui nou sezon de evenimente la Divertiland Water Park. Prima competiție de tip duatlon va avea loc în aprilie 2026

Venus Social Concept, divizia de marketing & events a grupului de companii VENUS GROUP, dă startul unui nou sezon de distracție,...

Afaceri4 zile inainte

IubimTM.ro – platforma online independentă dedicată promovării Timișului

IubimTM.ro este o platformă online independentă dedicată județului Timiș. Direcția proiectului este simplă: promovăm Timișul. Platforma aduce în atenția publicului...

Afaceri4 zile inainte

Cum alegi ancorele și linkurile într-un advertorial SEO

Când scrii un advertorial cu obiectiv de vizibilitate în mediul online, detaliile aparent mici pot face o diferență mare. Printre...

Afacerio săptămână inainte

Reciclarea deșeurilor din hârtie și carton – un proces necesar pentru eficiență și organizare

Hârtia și cartonul sunt materiale utilizate zilnic în majoritatea activităților economice. De la ambalaje și documente până la transport și...

container deseuri, container moloz, inchiriere container, deseuri constructii, colectare deseuri, evacuare moloz, santier organizat, gestionare deseuri container deseuri, container moloz, inchiriere container, deseuri constructii, colectare deseuri, evacuare moloz, santier organizat, gestionare deseuri
Afacerio săptămână inainte

Containerul pentru deșeuri – elementul care menține controlul în lucrările de construcții

În orice proiect de construcție sau renovare, organizarea eficientă face diferența dintre un proces fluid și unul blocat de probleme...

Afacerio săptămână inainte

Transportul molozului în București – componentă esențială în organizarea lucrărilor urbane

În lucrările de construcții sau renovare, gestionarea deșeurilor nu este doar o etapă finală, ci un proces care influențează direct...

Afacerio săptămână inainte

Lion Rent și serviciile moderne de mașini de închiriat în București

Mobilitatea urbană a devenit o necesitate constantă, nu doar o opțiune ocazională. În orașe mari precum Bucureștiul, unde ritmul este...

Uncategorizedo săptămână inainte

De Ziua Internațională a Animalelor de Companie, HONOR te ajută să surprinzi cele mai frumoase momente alături de companionul tău

5 sfaturi pentru fotografii reușite cu animalul tău, realizate cu HONOR 600 Lite București, 9aprilie 2026 –De Ziua Internațională a...

Uncategorizedo săptămână inainte

Dyson lansează Dyson HushJet™ Mini Cool: ventilatorul portabil care combină fluxul de aer puternic cu designul elegant

Dyson lansează primul său ventilator portabil: HushJet™ Mini Cool. Conceput pentru un stil de viață dinamic, acesta este un ventilator...

Uncategorizedo săptămână inainte

De Paște, amintirile ajung instant la cei dragi!

HONOR Connect elimină barierele dintre Android și iOS și simplifică transferul de fișiere între dispozitive București, 8 aprilie 2026 –Sărbătorile...

Știrea Zilei