Connect with us

Uncategorized

Xiaomi lansează seria REDMI Note 15: Durabilitatea REDMI Titan întâlnește imaginile avansate

Publicat

pe

Xiaomi anunță lansarea seriei REDMI Note 15, care cuprinde cinci modele — REDMI Note 15 Pro+ 5G, REDMI Note 15 Pro 5G, REDMI Note 15 Pro, REDMI Note 15 5G și REDMI Note 15. Sub sloganul „Rezistentă ca un Titan”, gama evidențiază performanța de lungă durată a bateriei, rezistența sporită la căderi și protecția îmbunătățită la praf și apă, alături de capacități de imagistică îmbunătățite, performanță de nivel flagship și o experiență fluidă de utilizare. Pe lângă această serie, Xiaomi a introdus și ochelarii audio inteligenți Mijia și REDMI Buds 8 Lite, extinzându-și, în continuare, ecosistemul.

Durabilitate REDMI Titan, concepută pentru provocările zilnice

Acoperind fiecare model, durabilitatea REDMI Titan integrează o experiență de lungă durată a bateriei, rezistență îmbunătățită la căderi și rezistență extinsă la praf și apă, stabilind un nou standard pentru seria REDMI Note. REDMI Note 15 Pro+ 5G și REDMI Note 15 Pro 5G sunt lideri în gamă și au cele mai avansate caracteristici de durabilitate, în timp ce toate modelele sunt proiectate pentru a satisface toate cerințele utilizării zilnice.

În centrul acestei actualizări se află o experiență îmbunătățită a bateriei. REDMI Note 15 Pro+ 5G dispune de o baterie de siliciu-carbon (SiC) de 6.500 mAh, cu un conținut de 10% SiC,¹ asociată cu HyperCharge³ de 100 W și încărcare inversă de 22,5 W⁴, o autonomie de nivel superior și o încărcare rapidă. Debutând în seria REDMI Note, tehnologia bateriei SiC permite o densitate energetică mai mare într-un format compact. La toate modelele Pro, bateria SiC funcționează alături de sistemul de gestionare a bateriei Xiaomi Surge, menținând o capacitate de 80% sau mai mult, după sute de cicluri de încărcare² Deși este cel mai subțire dispozitiv REDMI Note de până acum, REDMI Note 15 5G, cu un profil de 7,35 mm²¹, găzduiește o baterie robustă SiC de 5.520 mAh.¹ Alternativ, REDMI Note 15 dispune de o baterie îmbunătățită de 6.000 mAh.¹ Suportul pentru încărcare inversă în întreaga gamă, inclusiv 22,5 W sau 18 W, în funcție de model, adaugă confort și flexibilitate zilnică.⁴

Durabilitatea structurală este consolidată în întreaga serie. REDMI Note 15 Pro+ 5G și REDMI Note 15 Pro 5G au obținut certificarea SGS Premium Performance,⁵ ce verifică rezistența la căderi, strivire și îndoire. Construite pe structura REDMI Titan, ambele modele combină o placă de bază de înaltă rezistență, un cadru central ranforsat și un design multistrat de absorbție a șocurilor, completate de Corning® Gorilla® Glass Victus® 2, împreună permițând o rezistență certificată la căderi de la înălțimi de până la 2,5 metri, în condiții de testare standard SGS.⁷ REDMI Note 15 Pro+ 5G încorporează, de asemenea, un panou spate din fibră de sticlă ultra-rezistent²², pentru a îmbunătăți absorbția impactului, fără a adăuga greutate inutilă³¹. Restul gamei prezintă un design structural durabil care a trecut testul SGS Comprehensive Shock and Cade-Resistance,⁶ și oferă o protecție fiabilă în utilizarea în lumea reală.

Pentru a oferi o protecție completă de zi cu zi, seria REDMI Note 15 ridică ștacheta în ceea ce privește rezistența la praf și apă. REDMI Note 15 Pro+ 5G și REDMI Note 15 Pro 5G îndeplinesc standardele IP66 și IP68⁸ și sunt certificate să reziste la imersiune la adâncimi de până la 2 metri timp de 24 de ore⁹. Verificate de certificarea TÜV SÜD Smartphone Water-Resistant Endurance Certification,¹⁰ aceste modele încorporează 17 elemente impermeabile proiectate cu precizie pentru a asigura fiabilitatea pe termen lung. REDMI Note 15 Pro, REDMI Note 15 5G și REDMI Note 15 dispun, de asemenea, de o rezistență îmbunătățită la praf și apă, concepută pentru a face față stropilor, scurgerilor de lichide și mediilor dificile. În întreaga gamă, Wet Touch 2.0 asigură că afișajul rămâne receptiv chiar și atunci când ecranul sau vârful degetelor sunt ude, permițând o funcționare lină în condiții de zi cu zi.

Sistem de imagistică superior, cu AI avansat

Proiectată pentru a oferi o claritate excepțională în fiecare fotografie, seria REDMI Note 15 aduce o actualizare holistică a imaginii întregii game, prin combinarea senzorilor de înaltă rezoluție, a distanțelor focale versatile și a fotografiei avansate bazate pe inteligență artificială în cadrul segmentului său.

În centrul acestei actualizări, REDMI Note 15 Pro+ 5G și REDMI Note 15 Pro 5G dispun de o nouă cameră de 200MP cu o claritate maximă, alimentată de debutul global al unui senzor de imagine HPE de 200MP. Acest senzor mare de 1/1,4 inch, împreună cu zoom optic cu senzor de 2x și 4x, DAG HDR cu distanță focală triplă și procesare avansată AI, oferă imagini detaliate și realiste într-o gamă largă de condiții de iluminare.

Modelele Pro acceptă cinci distanțe focale, de la 23 mm la 92 mm, printr-un singur obiectiv, și permit o încadrare flexibilă pentru peisaje, fotografie stradală, portrete și prim-planuri. Între timp, REDMI Note 15 5G și REDMI Note 15 dispun de un sistem de camere super-clare de 108MP, cu o experiență teleobiectivă la nivel optic de 3x care acoperă perspective de la fotografii cu unghi larg, până la prim-planuri de portret.

În întreaga serie, imagistica este îmbunătățită și mai mult cu instrumente creative bazate pe inteligență artificială, inclusiv un algoritm ultra-clar pentru portrete, fotografii dinamice 2.0 pentru efecte de mișcare și editare ușoară cu partajare directă pe Instagram.²³ Post-procesarea este mai ușoară ca niciodată, modelele REDMI Note 15 Pro fiind dotate cu AI Creativity Assistant¹¹, în timp ce REDMI Note 15 5G și REDMI Note 15 oferă o suită de instrumente de editare a imaginilor bazate pe inteligență artificială¹², concepute pentru creativitatea de zi cu zi. În întreaga serie, sunt incluse funcțiile AI Remove Reflection și AI Beautify, ce permit imagini mai curate și îmbunătățiri printr-o o singură atingere, cu efort minim.

Performanță îmbunătățită și conectivitate mai inteligentă

Dincolo de durabilitate și imagine, seria REDMI Note 15 oferă performanțe echilibrate pentru o gamă largă de scenarii de utilizare. În vârful gamei, REDMI Note 15 Pro+ 5G este alimentat de platforma mobilă Snapdragon® 7s Gen 4 și introduce sistemul de răcire Xiaomi IceLoop în seria REDMI Note, remarcându-se ca singura soluție de răcire LHP din segmentul său de preț, cu o eficiență triplă de transfer de căldură.³¹

În întreaga gamă, o nouă generație de chipset-uri Snapdragon și MediaTek oferă performanțe mai rapide, grafică mai fluidă și eficiență energetică îmbunătățită. Toate modelele sunt compatibile cu Google Gemini¹³ și Circle to Search with Google¹⁴, oferind interacțiuni personalizate și o căutare convenabilă. În vârful seriei, REDMI Note 15 Pro+ 5G integrează în continuare Xiaomi HyperAI¹², oferind experiențe de inteligență artificială mai personalizate și mai inteligente.¹²

Pentru o conectivitate îmbunătățită, pe modelele Pro este introdusă tehnologia Xiaomi Offline Communication, de nivel emblematic,¹⁵, care permite transmiterea vocii la nivel kilometric, chiar și fără acoperire de rețea. REDMI Note 15 Pro+ 5G beneficiază în plus de tunerul Xiaomi Surge T1S, oferind o conectivitate mai puternică și mai stabilă prin Wi-Fi, Bluetooth®, GPS și rețele celulare.³¹

Experiență captivantă, cu ecran mare și sunet puternic

Seria REDMI Note 15 asigură o experiență de vizualizare captivantă îmbunătățită, cu ecrane mai mari și claritate îmbunătățită. REDMI Note 15 Pro+ 5G și REDMI Note 15 Pro 5G au ecrane de 6,83 inci, în timp ce REDMI Note 15 Pro, REDMI Note 15 5G și REDMI Note 15 sunt echipate cu ecrane de 6,77 inci, ce oferă o vizualizare largă, aproape fără margini. Cu o luminozitate maximă de până la 3.200 niți, diminuare PWM de 3840 Hz și certificări triple pentru protejarea ochilor, seria asigură atât vizibilitate, cât și confort în diverse condiții de iluminare.

Completând ecranul, REDMI Note 15 Pro+ 5G și REDMI Note 15 Pro 5G introduc o creștere a volumului de 400%,¹⁶ în timp ce restul gamei oferă o creștere a volumului de 300%, oferind un sunet mai puternic și mai clar pentru filme, muzică și jocuri.¹⁷

Poziționată pentru a satisface nevoile diverse ale utilizatorilor din întreaga lume, seria REDMI Note 15 oferă o combinație completă de durabilitate, imagistică, performanță și îmbunătățiri ale afișajului. Construită pe fundația de încredere a durabilității REDMI Titan, gama este concepută pentru a rezista cerințelor utilizării zilnice, oferind în același timp imagini de înaltă calitate, performanță fluidă și o experiență cursivă de utilizare.

Preț și disponibilitate

Noua serie este disponibilă pe www.mi.com/ro și în Xiaomi Store ParkLake, precum și în rețelele Orange, Vodafone, eMAG, Altex și Flanco.

REDMI Note 15 Pro+ 5G este disponibil în culorile Mocha Brown, Glacier Blue și Black¹⁸. Prețul de vânzare recomandat este de 2.699 lei în varianta 12+512 GB și, respectiv, 2.399 lei în varianta 8+256 GB.

REDMI Note 15 Pro 5G este disponibil în culorile Titanium Color¹⁹, Glacier Blue și Black¹⁸. Prețul de vânzare recomandat este de 2.099 lei în varianta 8+512 GB și, respectiv, 1.899 lei în varianta 8+256 GB.

REDMI Note 15 Pro este disponibil în culorile Titanium Color¹⁹, Glacier Blue și Black¹⁸. Prețul de vânzare recomandat este de 1.599 lei pentru varianta 8+256 GB.

REDMI Note 15 5G este disponibil în culorile Glacier Blue, Mist Purple și Black¹⁸. Prețul de vânzare recomandat este de 1.599 lei pentru varianta 8+256 GB.

REDMI Note 15 este disponibil în culorile Glacier Blue, Purple și Black¹⁸. Prețul de vânzare recomandat este de 1.199 lei pentru varianta 8+256 GB și. Respectiv, 999 lei pentru varianta 6+128 GB.

Promoțional, până în data de 18 februarie, versiunile Pro sunt însoțite de un voucher valoric de 200 de lei, iar versiunile de bază, de un cupon în valoare de 100 de lei.

REDMI Note 15 Series – Specificații sumare

Modelele Pro:

 REDMI Note 15 Pro+ 5GREDMI Note 15 Pro 5GREDMI Note 15 Pro
Design• Colors:¹⁸ Mocha Brown, Glacier Blue, Black• Dimensions:²⁵○ 163.34mm x 78.31mm x 8.47mm (Mocha Brown)○ 163.34mm x 78.31mm x 8.19mm (Black, Glacier Blue)• Weight:²⁵○ 208.0g (Mocha Brown)○ 207.1g (Black, Glacier Blue)• IP66/IP68 dust and water resistance⁸• Colors:¹⁸ Titanium Color,¹⁹ Glacier Blue, Mist Purple, Black• Dimensions: 163.61mm x 78.09mm x 7.96mm²⁵• Weight: 210g²⁵• IP66/IP68 dust and water resistance⁸• Colors:¹⁸ Titanium Color,¹⁹ Glacier Blue, Black• Dimensions: 163.22mm x 76.29mm x 7.96mm²⁵• Weight: 195g²⁵• IP65 dust and water resistance⁸
Camera• 200MP main camera○ 2×/4× optical-level telephoto○ OIS○ f/1.7○ 2.24μm 16-in-1 pixel binning○ 1/1.4″ sensor size○ 7P lens• 8MP ultra-wide camera○ f/2.2• 32MP front camera○ f/2.2• 200MP main camera○ 2×/4× optical-level telephoto○ OIS○ f/1.7○ 2.24μm 16-in-1 pixel binning○ 1/1.4″ sensor size○ 7P lens• 8MP ultra-wide camera○ f/2.2• 20MP front camera○ f/2.2• 200MP main camera○ 2×/4× optical-level telephoto○ OIS○ f/1.7○ 2.24μm 16-in-1 pixel binning○ 1/1.4″ sensor size○ 7P lens• 8MP ultra-wide camera○ f/2.2• 32MP front camera○ f/2.2
AI Features• Xiaomi HyperAI¹²○ AI Writing, AI Speech Recognition, AI Interpreter, AI Search, AI Dynamic Wallpapers, AI Creativity Assistant¹¹, and more• Google Gemini,¹³ Circle to Search with Google¹⁴• AI Creativity Assistant¹¹○ AI Erase Pro, AI Remove Reflection, AI Image Expansion, AI Sky, AI Bokeh, AI Cutouts, AI Image Enhancement, AI Beautify, AI Film, and more.• Google Gemini,¹³ Circle to Search with Google¹⁴• AI Creativity Assistant¹¹○ AI Erase Pro, AI Remove Reflection, AI Image Expansion, AI Sky, AI Bokeh, AI Image Enhancement, AI Beautify, AI Film, and more.• Google Gemini,¹³ Circle to Search with Google¹⁴
Display• 6.83″ CrystalRes AMOLED display○ Resolution: 1.5K (2772 x 1280)○ Refresh rate: Up to 120Hz○ Brightness: 3200 nits peak brightness○ Color depth: 12-bit○ Contrast ratio: 8,000,000:1○ DCI-P3 wide color gamut○ Corning® Gorilla® Glass Victus® 2○ Touch sampling rate: Up to 480Hz○ Instantaneous touch sampling rate: 2560Hz²⁶○ HDR10+ | Dolby Vision®○ 3840Hz PWM Dimming | 16,000-step automatic brightness adjustment○ TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certification | TÜV Rheinland Flicker Free Certification | TÜV Rheinland Circadian Friendly Certification• 6.83″ CrystalRes AMOLED display○ Resolution: 1.5K (2772 x 1280)○ Refresh rate: Up to 120Hz○ Brightness: 3200 nits peak brightness○ Color depth: 12-bit○ Contrast ratio: 8,000,000:1○ DCI-P3 wide color gamut○ Corning® Gorilla® Glass Victus® 2○ Touch sampling rate: Up to 480Hz○ Instantaneous touch sampling rate: 2560Hz²⁶○ HDR10+ | Dolby Vision®○ 3840Hz PWM Dimming | 16,000-step automatic brightness adjustment○ TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certification | TÜV Rheinland Flicker Free Certification | TÜV Rheinland Circadian Friendly Certification• 6.77″ AMOLED display○ Resolution: 2392 x 1080○ Refresh rate: Up to 120Hz○ Brightness: 3200 nits peak brightness○ Color depth: 12-bit○ Contrast ratio: 8,000,000:1○ DCI-P3 wide color gamut○ Corning® Gorilla® Glass Victus® 2○ Touch sampling rate: 240Hz○ 3840Hz PWM Dimming | 16,000-step automatic brightness adjustment○ TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certification | TÜV Rheinland Flicker Free Certification | TÜV Rheinland Circadian Friendly Certification
Performance• Snapdragon® 7s Gen 4 Mobile Platform○ 4nm manufacturing process technology○ CPU: Octa-core processor, up to 2.7GHz○ GPU: Adreno GPU• LPDDR4X + UFS2.2 storage○ 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB²⁰• Xiaomi Offline Communication¹⁵○ Xiaomi Surge T1S Tuner• Powered by Xiaomi HyperOS²⁷• MediaTek Dimensity 7400-Ultra○ 4nm manufacturing process technology○ CPU: Octa-core processor, up to 2.6GHz○ GPU: Mali-G615• LPDDR4X + UFS2.2 storage○ 8GB + 256GB, 8GB + 512GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB²⁰• Xiaomi Offline Communication¹⁵• Powered by Xiaomi HyperOS²⁷• MediaTek Helio G200-Ultra○ 6nm manufacturing process technology○ CPU: Octa-core processor, up to 2.2GHz○ GPU: Mali-G57 MC2• LPDDR4X + UFS2.2 storage○ 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB²⁰• Xiaomi Offline Communication¹⁵• Powered by Xiaomi HyperOS²⁷
Battery & Charging• 6500mAh (typ) battery○ Silicon-Carbon Battery• 100W HyperCharge³• 22.5W reverse charging⁴• 6580mAh (typ) battery○ Silicon-Carbon Battery• 45W turbo charging³• 22.5W reverse charging⁴• 6500mAh (typ) battery○ Silicon-Carbon Battery• 45W turbo charging³• 18W reverse charging⁴
Audio• Dual speakers• 400% volume boost¹⁶• Dolby Atmos® | Hi-Res• Dual speakers• 400% volume boost¹⁶• Dolby Atmos® | Hi-Res• Dual speakers• 300% volume boost¹⁷• Dolby Atmos® | Hi-Res
Connectivity• Wi-Fi 6E capability²⁸• Dual SIM (nano SIM + nano SIM or nano SIM + eSIM)³²• Supports NFC²⁹• Bluetooth® 5.4• Bands³⁰○ 2G: GSM: 2/3/5/8○ 3G: WCDMA: 1/2/4/5/6/8/19○ 4G: LTE FDD: 1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/26/28/32/66/71○ 4G: LTE TDD: 38/40/41/42/48○ 5G: n1/2/3/5/7/8/12/20/26/28/38/40/41/48/66/71/77/78• Wi-Fi 6 capability²⁸• Dual SIM (nano SIM + nano SIM or nano SIM + eSIM)³²• Supports NFC²⁹• Bluetooth® 5.4• Bands³⁰○ 2G: GSM: 2/3/5/8○ 3G: WCDMA: 1/2/4/5/6/8/19○ 4G: LTE FDD: 1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/26/28/32/66/71○ 4G: LTE TDD: 38/40/41/42/48○ 5G: n1/2/3/5/7/8/12/20/26/28/38/40/41/48/66/71/77/78• 2.4GHz Wi-Fi | 5GHz Wi-Fi• nano SIM 1 + Hybrid (nano SIM or microSD)• Supports NFC²⁹• Bluetooth® 5.3• Bands³⁰○ 2G: GSM: 850/900/1800/1900MHz○ 3G: WCDMA: 1/2/4/5/8/6/19○ 4G: LTE FDD: 1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/26/28/66○ 4G: LTE TDD: 38/40/41
Security• In-screen fingerprint sensor• AI face unlock• In-screen fingerprint sensor• AI face unlock• In-screen fingerprint sensor• AI face unlock

Modelele de bază:

 REDMI Note 15 5GREDMI Note 15
Design• Colors:¹⁸ Glacier Blue, Mist Purple, Black• Dimensions:²¹○ 164mm x 75.42mm x 7.35mm (Glacier Blue, Black)○ 164mm x 75.42mm x 7.40mm (Mist Purple)Weight: 178g²⁵IP66 dust and water resistance⁸• Colors:¹⁸ Glacier Blue, Purple, Forest Green, Black• Dimensions: 164.03mm x 75.42mm x 7.94mm²⁵• Weight: 183.7g²⁵• IP64 dust and water resistance⁸
Camera• 108MP main camera○ 3× optical-level telephoto○ OIS○ f/1.7○ 0.64μm, 9in1 1.92μm○ 1/1.67″ sensor size○ 6P lens• 8MP ultra-wide camera○ f/2.2• 20MP front camera○ f/2.2• 108MP main camera○ 3× optical-level telephoto○ f/1.7○ 0.64μm, 9in1 1.92μm○ 1/1.67″ sensor size○ 6P lens• 2MP depth camera○ f/2.4• 20MP front camera○ f/2.2
AI Features• AI image editing tools¹²○ AI Erase, AI Remove Reflection, AI Sky, AI Bokeh, AI Beautify• Google Gemini,¹³ Circle to Search with Google¹⁴• AI image editing tools¹²○ AI Erase, AI Remove Reflection, AI Sky, AI Bokeh, AI Beautify• Google Gemini,¹³ Circle to Search with Google¹⁴
Display• 6.77″ AMOLED display○ Resolution: 2392 x 1080○ Refresh rate: Up to 120Hz○ Brightness: 3200 nits peak brightness○ Color depth: 12-bit○ Contrast ratio: 8,000,000:1○ DCI-P3 wide color gamut○ Touch sampling rate: 240Hz○ 3840Hz PWM Dimming | 16,000-step automatic brightness adjustment○ TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certification | TÜV Rheinland Flicker Free Certification | TÜV Rheinland Circadian Friendly Certification• 6.77″ AMOLED display○ Resolution: 2392 x 1080○ Refresh rate: Up to 120Hz○ Brightness: 3200 nits peak brightness○ Color depth: 12-bit○ Contrast ratio: 8,000,000:1○ DCI-P3 wide color gamut○ Touch sampling rate: 240Hz○ 3840Hz PWM Dimming | 16,000-step automatic brightness adjustment○ TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certification | TÜV Rheinland Flicker Free Certification | TÜV Rheinland Circadian Friendly Certification
Performance• Snapdragon® 6 Gen 3 Mobile Platform○ 4nm manufacturing process technology○ CPU: Octa-core processor, up to 2.4GHz○ GPU: Adreno• LPDDR4X + UFS2.2 storage○ 6GB + 128GB, 8GB + 256GB, 8GB+512GB, 12GB + 512GB²⁰• Powered by Xiaomi HyperOS²⁷• MediaTek Helio G100-Ultra○ 6nm manufacturing process technology○ CPU: Octa-core processor, up to 2.2GHz○ GPU: Mali-G57 MC2• LPDDR4X + UFS2.2 storage○ 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 8GB + 512GB²⁰• Powered by Xiaomi HyperOS²⁷
Battery & Charging• 5520mAh (typ) battery○ Silicon-Carbon Battery• 45W turbo charging³• 18W reverse charging⁴• 6000mAh (typ) battery• 33W turbo charging³• 18W reverse charging⁴
Audio• Dual speakers• 300% volume boost¹⁷• Dolby Atmos® | Hi-Res• Dual speakers• 300% volume boost¹⁷• Dolby Atmos® | Hi-Res
Connectivity• 2.4GHz Wi-Fi | 5GHz Wi-Fi• nano SIM 1 + Hybrid (nano SIM or microSD)• Supports NFC²⁹• Bluetooth® 5.1• Bands³⁰○ 2G: GSM: 850/900/1800/1900MHz○ 3G: WCDMA: 1/2/4/5/6/8/19○ 4G: LTE FDD: 1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/26/28/32/66/71○ 4G: LTE TDD: 38/40/41/42/48○ 5G: n1/2/3/5/7/8/12/20/26/28/38/40/41/48/66/71/77/78• 2.4GHz Wi-Fi | 5GHz Wi-Fi• nano SIM 1 + Hybrid (nano SIM or microSD)• Supports NFC²⁹• Bluetooth® 5.3• Bands³⁰○ 2G: GSM: 850/900/1800/1900MHz○ 3G: WCDMA: 1/2/4/5/6/8/19○ 4G: LTE FDD: 1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/26/28/66○ 4G: LTE TDD: 38/40/41
Security• In-screen fingerprint sensor• AI face unlock• In-screen fingerprint sensor• AI face unlock

Note

¹ Capacitatea tipică a bateriei telefonului REDMI Note 15 Pro+ 5G este de 6500 mAh; capacitatea tipică a bateriei telefonului REDMI Note 15 Pro 5G este de 6580 mAh; capacitatea tipică a bateriei telefonului REDMI Note 15 Pro este de 6500 mAh; capacitatea tipică a bateriei telefonului REDMI Note 15 5G este de 5520 mAh; capacitatea tipică a bateriei telefonului REDMI Note 15 este de 6000 mAh.

² Aceasta se bazează pe calcule teoretice folosind date de testare de la Xiaomi Internal Labs, simulând obiceiurile zilnice ale utilizatorilor (o încărcare și o descărcare completă la fiecare 1,5 zile). Rezultatele reale pot varia în funcție de condițiile de testare și de obiceiurile de utilizare.

³ Vă rugăm să consultați vânzătorul local cu privire la disponibilitatea adaptorului de alimentare din cutie.

⁴ Acceptă încărcare inversă cu fir de până la 22,5 W (REDMI Note 15 Pro+ 5G și REDMI Note 15 Pro 5G) sau 18 W (REDMI Note 15 Pro, REDMI Note 15 5G și REDMI Note 15), compatibilă cu dispozitivele verificate prin testele Xiaomi Internal Labs. Performanța reală poate varia în funcție de starea bateriei și de alți factori. Atunci când utilizați această funcție, vă rugăm să vă asigurați că telefonul are suficientă baterie și să verificați compatibilitatea dispozitivului receptor.

⁵ Produsul a obținut certificarea SGS Premium Performance de 5 stele, indicând faptul că îndeplinește standardele tehnice SGS pentru rezistența la căderi, rezistența la îndoire și rezistența la compresiune. Fiind un produs electronic de precizie, există totuși riscul de deteriorare în cazul căderii telefonului. Vă rugăm să aveți grijă să evitați căderile sau coliziunile.

⁶ Produsul a trecut testul complet de rezistență la șocuri și căderi SGS.

⁷ Datele privind rezistența la căderi de la 2,5 metri sunt certificate de SGS. Telefonul poate rezista la o cădere de la o înălțime de 2,5 metri pe o suprafață netedă de granit, în condiții de testare standard SGS. Rezultatele reale pot varia. Fiind un dispozitiv electronic de precizie, telefonul prezintă în continuare riscul de deteriorare în caz de cădere. Vă rugăm să fiți atenți pentru a evita căderile și coliziunile.

⁸ Dispozitivul este certificat ca fiind rezistent la apă și praf exclusiv în condiții specifice de laborator, care nu corespund condițiilor normale de utilizare. Garanția nu acoperă daunele provocate de lichide cauzate de alte condiții decât cele de testare. Protecția împotriva pătrunderii apei se poate deteriora din cauza uzurii, a deteriorării fizice și/sau a dezasamblării necesare pentru reparații. Pentru mai multe informații, vă rugăm să consultați site-ul oficial Xiaomi.

⁹ Vă rugăm să rețineți că condițiile de testare a rezistenței la apă includ: imersia în apă dulce statică până la o adâncime de 2 metri, până la 24 de ore, temperatura apei cu o variație de maximum 5°C față de temperatura dispozitivului. Astfel de caracteristici de rezistență la apă se referă doar la condiții specifice testate într-un mediu de laborator, care nu corespund condițiilor normale de utilizare de către consumatori.

¹⁰ Produsul a trecut certificarea de rezistență la apă pentru smartphone-uri TÜV SÜD, îndeplinind 8 categorii de testare bazate pe standardul de testare PPP: CCB05071A:2025. Număr certificat: Z2GCN 099551 0585 / Z2GCN 099551 0584 Rev.00. Acest produs nu este un dispozitiv profesional impermeabil. Rezistența sa la apă și praf nu este permanentă, iar performanța de protecție se poate degrada în timp din cauza uzurii zilnice. Nu încărcați dispozitivul cât timp este ud. Daunele cauzate de imersia în lichide nu sunt acoperite de garanție.

¹¹ Unele dintre funcțiile AI Creativity Assistant necesită o conexiune la internet și pot varia în funcție de software-ul de sistem și de versiunile aplicației Gallery Editor. Vă rugăm să consultați experiența de utilizare reală.

¹² Disponibilitatea funcțiilor AI poate varia în funcție de regiune și model. Vă rugăm să verificați site-ul web local pentru mai multe informații. Este necesară o conexiune la internet. Verificați răspunsurile pentru acuratețe.

¹³ Google și Gemini sunt mărci comerciale ale Google LLC. Verificați răspunsurile. Configurare necesară. Compatibilitatea și disponibilitatea variază.

¹⁴ Disponibil pe anumite dispozitive și este necesară o conexiune la internet. Funcționează pe aplicații și platforme compatibile. Rezultatele pot varia în funcție de potrivirile vizuale. Google este o marcă înregistrată a Google LLC.

¹⁵ Xiaomi Offline Communication necesită o cartelă SIM și un cont Xiaomi conectat pentru a funcționa. Acceptă apeluri vocale la nivel de kilometru în medii deschise, neobstrucționate. Această funcție este disponibilă numai pentru dispozitivele care acceptă Xiaomi Offline Communication. Disponibilitatea funcțiilor poate varia în funcție de regiune; vă rugăm să consultați resellerii locali pentru mai multe detalii. Calitatea reală a apelurilor poate varia în funcție de condițiile de mediu. Vă rugăm să consultați experiența dvs. reală. Această funcție nu este concepută sau destinată comunicațiilor de urgență sau de salvare a vieții.

¹⁶ Date comparative cu generația anterioară a fiecărui model, respectiv. Efectele reale pot varia în funcție de software și scenarii. Vă rugăm să consultați utilizarea reală.

¹⁷ Date testate de Xiaomi Internal Labs, creșterea volumului cu 300% se referă la 17 niveluri de volum comparativ cu 15 niveluri, iar efectele reale pot varia în funcție de software și scenarii. Vă rugăm să consultați utilizarea reală.

¹⁸ Disponibilitatea culorilor și a materialelor poate varia între piețe.

¹⁹ Termenul „Culoare titan” se referă exclusiv la culoarea și aspectul suprafeței produsului. Nu indică faptul că produsul conține titan sau aliaje de titan.

²⁰ Spațiul de stocare și memoria RAM disponibile sunt mai mici decât memoria totală datorită stocării sistemului de operare și a software-ului preinstalat pe dispozitiv.

²¹ Date obținute de la laboratoarele interne Xiaomi. Rezultatele reale pot varia. Negru și Albastru Glacier măsoară 7,35 mm, în timp ce Mov Ceață măsoară 7,4 mm. Grosimea nu include proeminențele camerei sau alte proeminențe. Dimensiunile reale pot varia ușor în funcție de metodele de testare și de condițiile de mediu.

²² Designul spate din fibră de sticlă este disponibil pe Negru și Albastru Glacier.

²³ Funcție disponibilă prin OTA, disponibilitatea poate varia în funcție de versiunea software-ului, aplicații și modelul telefonului. Vă rugăm să consultați utilizarea reală.

²⁴ Prețurile și promoțiile pentru diferite piețe pot varia din cauza TVA-ului, taxelor și a altor factori.

²⁵ Date testate de laboratoarele interne Xiaomi, rezultatele reale pot varia.

²⁶ Activat în modul Game Turbo.

²⁷ Disponibilitatea funcțiilor, aplicațiilor și serviciilor Xiaomi HyperOS poate varia în funcție de regiune, versiunea software și modelul telefonului. ²⁸ Capacitatea Wi-Fi 6E/Wi-Fi 6 poate varia în funcție de disponibilitatea regională și de suportul rețelei locale. Conectivitatea Wi-Fi (inclusiv benzile de frecvență Wi-Fi, standardele Wi-Fi și alte caracteristici, așa cum sunt ratificate în specificațiile standardului IEEE 802.11) poate varia în funcție de disponibilitatea regională și de suportul rețelei locale. Funcția poate fi adăugată prin OTA atunci când și unde este cazul.

²⁹ Disponibilitatea NFC poate varia între piețe.

³⁰ Conectivitatea și benzile de rețea pot varia în funcție de disponibilitatea regională și de suportul operatorului local.

³¹ Date testate de Xiaomi Internal Labs, comparativ cu REDMI Note 14 Pro+ 5G.

³² Utilizarea eSIM necesită un abonament de servicii wireless. Acest abonament de servicii poate fi supus anumitor restricții de utilizare, de schimbare a furnizorilor de servicii și de roaming (chiar și după expirarea contractului). Disponibilitatea eSIM poate varia în funcție de țară/regiune și operator. Pentru mai multe detalii, vă rugăm să contactați operatorul.

³³ Partenerii de vânzări și promoțiile disponibile pot varia în funcție de piață. Vă rugăm să consultați informațiile locale pentru disponibilitatea vânzărilor.

Despre Xiaomi Corporation

Xiaomi Corporation a fost fondată în aprilie 2010 și este listată pe Piața Principală a Bursei de Valori din Hong Kong din 9 iulie 2018 (1810.HK). Xiaomi este o companie de electronice de consum și producție inteligentă, având în centrul activității sale smartphone-uri și dispozitive inteligente interconectate printr-o platformă IoT.

Având ca viziune „Să fim prieteni cu utilizatorii și cea mai cool companie în inimile lor”, Xiaomi urmărește constant inovația, o experiență de utilizare de înaltă calitate și eficiența operațională. Compania creează în mod constant produse uimitoare, la prețuri corecte, pentru ca toți oamenii din lume să se poată bucura de o viață mai bună prin tehnologie inovatoare.

Xiaomi este una dintre cele mai importante companii de smartphone-uri la nivel global. În iunie 2025, numărul utilizatorilor activi lunar (MAU) a ajuns la aproximativ 731,2 milioane (inclusiv smartphone-uri și tablete) la nivel mondial. De asemenea, compania a creat una dintre cele mai mari platforme AIoT (Inteligență Artificială + Internet of Things) pentru consumatori, atingând aproximativ 989,1 milioane de dispozitive inteligente conectate la platforma sa (cu excepția smartphone-urilor, laptopurilor și tabletelor), până la data de 30 iunie 2025. În octombrie 2023, Xiaomi și-a actualizat strategia la ecosistemul inteligent „Human × Car × Home”, integrând perfect dispozitivele personale, produsele smart home și automobilele. Xiaomi plasează mereu omul în centrul strategiei sale și este dedicată furnizării unor experiențe complete și perfect interconectate.

Produsele Xiaomi sunt prezente în peste 100 de țări și regiuni din întreaga lume. În iulie 2025, Xiaomi a fost inclusă pentru al șaptelea an consecutiv în clasamentul Fortune Global 500, pe locul 297.

Xiaomi este parte componentă a indicilor Hang Seng Index, Hang Seng China Enterprises Index, Hang Seng TECH Index și Hang Seng China 50 Index.

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Uncategorized

Date ECO 2026: Eficacitatea Wegovy® în managementul obezității, reducerea MACE și a comorbidităților la femeile aflate la menopauză

Publicat

pe

De

Noi date clinice prezentate de Novo Nordisk în cadrul Congresului European de Obezitate (ECO) 2026 subliniază eficacitatea medicamentului Wegovy® (semaglutidă 2,4 mg și 7,2 mg) în abordarea holistică a pacientelor cu obezitate, în mod specific de-a lungul etapelor de tranziție către menopauză. Rezultatele derivate din studiile STEP UP, SELECT și din analize Real-World Evidence (RWE) evidențiază beneficii care depășesc cu mult simpla reducere a țesutului adipos.

Eficacitate susținută în reducerea masei corporale și a grăsimii viscerale

O sub-analiză a studiului de fază 3 STEP UP demonstrează că răspunsul la semaglutidă este puternic și menținut în toate etapele menopauzei. În urma administrării dozei de 7,2 mg timp de 72 de săptămâni, s-au înregistrat următoarele reduceri medii ale greutății corporale:

  • Premenopauză:22,6% (cu 41,4% din paciente obținând o scădere ≥25%)
  • Perimenopauză:19,7%
  • Postmenopauză:19,8%

De o importanță clinică majoră este reducerea circumferinței taliei (între 15,3% și 17,5%), ceea ce indică o scădere accelerată a grăsimii viscerale, factor determinant în sindromul metabolic exacerbat adesea de deprivarea estrogenică.

Beneficii cardiovasculare (MACE) și neurologice În paralel, date din studiul SELECT indică o reducere substanțială a riscului de evenimente cardiovasculare adverse majore (MACE – infarct miocardic, accident vascular cerebral, deces cardiovascular). Riscul a fost redus cu 42% la femeile aflate în perimenopauză și cu 13% la cele în postmenopauză, consolidând valoarea profilactică a tratamentului.

Pe lângă aspectele cardiometabolice, un studiu RWE realizat pe peste 34.000 de femei din SUA a evaluat impactul asupra comorbidităților frecvente în această perioadă. Datele arată că monoterapia cu Wegovy® a redus riscul apariției migrenelor cronice cu 42-45% și incidența depresiei cu 25%, comparativ cu pacientele tratate exclusiv cu terapie hormonală de menopauză (HRT).

„Menopauza și modificările cardiometabolice asociate rămân adesea neglijate în cercetarea obezității. Semaglutida pare să ofere beneficii profunde care protejează sănătatea pe termen lung a femeilor, dincolo de impactul pur ponderal”, a concluzionat dr. Emilia Huvinen, cercetător și profesor asociat la Universitatea din Helsinki. Datele confirmă necesitatea unei abordări stratificate în managementul obezității feminine

Citeste in continuare

Uncategorized

Pastila Wegovy generează o slăbire de peste 21% și dublează scorurile de îmbunătățire a mobilității fizice

Publicat

pe

De

Abordarea terapeutică a obezității, recunoscută în prezent drept o boală cronică și complexă, continuă să evolueze susținută de noi date clinice. Cele mai recente analize prezentate la Congresul European de Obezitate (ECO) 2026 de la Istanbul confirmă că varianta orală a tratamentului Wegovy® (semaglutidă 25 mg) contribuie la o reducere substanțială a greutății corporale și la o îmbunătățire măsurabilă a funcției fizice a pacienților.

„Pacienții cu răspuns rapid” și dinamica scăderii în greutate

O sub-analiză a studiului clinic de fază 3 OASIS 4 a evaluat ritmul de slăbire la adulții cu obezitate tratați cu pastila Wegovy®. Datele indică faptul că aproape o treime dintre participanți (28,8%) pot fi clasificați drept „pacienți cu răspuns rapid” la tratament, reușind o scădere de cel puțin 10% din greutate în primele 16 săptămâni.

Conform datelor, acest grup a înregistrat o scădere medie de 13,2% după patru luni de administrare. Până la finalul celor 64 de săptămâni de studiu, pacienții cu răspuns rapid au ajuns la o scădere totală de 21,6% din greutatea inițială. În paralel, pacienții care nu au îndeplinit criteriile de răspuns rapid au înregistrat o slăbire medie de 11,5%. Rezultatele din ambele categorii sunt considerate ca având o relevanță clinică majoră.

Diferențele în ritmul inițial de slăbire au implicații directe în practica medicală. Prof. dr. W. Timothy Garvey, de la Departamentul de Științe ale Nutriției din cadrul Universității din Alabama, a explicat: „Aceste date ne ajută în gestionarea dozajelor și în setarea așteptărilor. Ritmul slăbirii din primele luni poate oferi un indiciu clar privind gradul de scădere în greutate care va fi atins pe termen lung.”

Îmbunătățirea scorurilor funcționale și a mobilității

Excesul de greutate are un impact direct asupra capacității motorii. O a doua analiză din studiul OASIS 4 a măsurat impactul semaglutidei orale asupra mobilității.

Rezultatele au demonstrat că aproape 8 din 10 pacienți (77,3%) care au început tratamentul având o funcție fizică limitată au obținut îmbunătățiri clinice semnificative ale scorurilor funcționale, comparativ cu doar 42,9% în grupul placebo. Aceste scoruri reflectă capacitatea pacienților de a realiza activități de rutină, cum ar fi aplecarea, statul în picioare fără disconfort și menținerea unui nivel constant de activitate fizică.

„Datele subliniază acum și îmbunătățirile tangibile pe care oamenii le experimentează în viața de zi cu zi. Abilitatea de a sta în picioare sau de a te apleca este profund afectată de obezitate, iar îmbunătățirea acestor capacități confirmă beneficiile clinice extinse ale pastilei Wegovy”, a punctat Martin Holst Lange, director științific la Novo Nordisk.

Comparația cu Orforglipron: Eficacitate și tolerabilitate

La același congres au fost prezentate date din studiile ORION și OPTIC, care au comparat profilul pastilei Wegovy® cu cel al tratamentului investigațional orforglipron.

Rezultatele comparative indirecte au arătat că semaglutida orală generează o scădere medie în greutate semnificativ mai mare decât orforglipron (36 mg). De asemenea, pacienții cărora li s-a administrat orforglipron au prezentat un risc de aproximativ 14 ori mai mare de a abandona tratamentul din cauza reacțiilor adverse gastrointestinale. Într-un studiu dedicat preferințelor, 84% dintre respondenți au optat pentru profilul de siguranță și eficacitate similar cu cel oferit de Wegovy®.

Citeste in continuare

Uncategorized

Un nou record în slăbire: Noua doză Wegovy te ajută să pierzi aproape 28% din greutate, topind grăsimea și protejând mușchii

Publicat

pe

De

Obezitatea este una dintre cele mai mari provocări de sănătate ale secolului, dar știința face pași uriași. Noi rezultate prezentate la Congresul European de Obezitate (ECO) aduc în prim-plan o cifră care a captat atenția tuturor: o scădere în greutate de aproape 28%. Conform celor mai recente date, pacienții cărora li se administrează noua doză, mai mare (de 7,2 mg), a medicamentului Wegovy® (semaglutidă) și care au un răspuns rapid la tratament reușesc să obțină transformări corporale remarcabile, în condiții de maximă siguranță pentru organism.

Cum poți ajunge la o slăbire de 28%?

Secretul din spatele acestei cifre spectaculoase (mai exact, 27,7%) stă în modul în care corpul reacționează în primele luni. Studiul STEP UP, care a inclus peste 1.400 de participanți, a demonstrat că persoanele care reușesc să dea jos cel puțin 15% din greutate în primele 6 luni sunt catalogate drept „pacienți cu răspuns rapid”.

Ce înseamnă asta în practică?

Dacă ai o greutate de 100 kg și corpul tău răspunde bine la tratament de la început, la finalul perioadei de aproximativ un an și jumătate (72 de săptămâni) poți ajunge să pierzi aproape 28 de kilograme. Aceasta este o schimbare majoră care nu doar că transformă aspectul fizic, ci reduce dramatic riscurile asociate afecțiunilor metabolice. (Chiar și pentru cei al căror corp nu răspunde la fel de rapid, rezultatele rămân excelente, cu o medie de peste 15% din greutatea pierdută).

Slăbești masiv, dar inteligent: Adio grăsime viscerală

Cea mai mare temere atunci când pierzi un sfert din greutatea corporală – fie prin diete stricte, fie prin alte tratamente – este topirea masei musculare. O slăbire de aproape 28% te-ar putea lăsa lipsit de putere, nu-i așa? Vestea extraordinară adusă de noile analize Wegovy® este că 84% din kilogramele pierdute reprezintă exclusiv grăsime (inclusiv o scădere de 30% a grăsimii viscerale periculoase de pe abdomen).

Scăderea masei musculare a fost de doar 10%, un procent extrem de mic, iar calitatea și funcția mușchilor rămași s-au îmbunătățit. Testele fizice au arătat clar: după ce au slăbit zeci de kilograme, pacienții și-au păstrat aceeași putere de a face efort.

Citeste in continuare

Parteneri

Ultimile stiri locale

Uncategorizedo oră inainte

Date ECO 2026: Eficacitatea Wegovy® în managementul obezității, reducerea MACE și a comorbidităților la femeile aflate la menopauză

Noi date clinice prezentate de Novo Nordisk în cadrul Congresului European de Obezitate (ECO) 2026 subliniază eficacitatea medicamentului Wegovy® (semaglutidă...

Uncategorized3 ore inainte

Pastila Wegovy generează o slăbire de peste 21% și dublează scorurile de îmbunătățire a mobilității fizice

Abordarea terapeutică a obezității, recunoscută în prezent drept o boală cronică și complexă, continuă să evolueze susținută de noi date...

10 ore inainte

A fost lansată platforma media online HelloConstanta.ro

Miercuri, 13 mai 2026, a fost lansată platforma media online HelloConstanta.ro, având ca obiectiv prezentarea informațiilor de interes pentru Constanța....

Uncategorizedo zi inainte

Un nou record în slăbire: Noua doză Wegovy te ajută să pierzi aproape 28% din greutate, topind grăsimea și protejând mușchii

Obezitatea este una dintre cele mai mari provocări de sănătate ale secolului, dar știința face pași uriași. Noi rezultate prezentate...

2 zile inainte

Lansarea NorthBucharest.ro: AI, proprietăți finalizate și mii de locuințe într-un singur ecosistem digital

North Bucharest Investments anunță lansarea platformei northbucharest.ro și a aplicației mobile „North Bucharest – Real Estate”, disponibilă în App Store...

Exclusiv2 zile inainte

Festivalul Suflet de România: Peste 100 de producători și artizani locali, apreciați de 25.000 de participanți sosiți pe Domeniul Regal Săvârșin

Pentru al patrulea an consecutiv, în ultimul weekend al lunii aprilie, festivalul Suflet de România a readus la viață lumea...

Uncategorized2 zile inainte

Cum transportăm molozul rezultat din renovări

Gestionarea deseurilor provenite din constructii reprezinta o etapa esentiala in orice proces de modernizare a unei locuinte. Desi atentia principala...

Uncategorized2 zile inainte

Studiu: Wegovy protejează masa musculară mai eficient decât Mounjaro

O nouă cercetare clinică pune sub semnul întrebării raportul dintre eficiența în scăderea în greutate și calitatea metabolică a celor...

Uncategorized2 zile inainte

Met Gala 2026: Hairstyle-urile spectaculoase ale vedetelor, semnate Dyson Beauty

Dyson Beauty a fost partenerul de încredere din culisele Met Gala 2026, contribuind la realizarea unor dintre cele mai spectaculoase...

Afaceri4 zile inainte

Platformă advertoriale pentru vizibilitate mai bună în Google

Dacă vrei ca un site să fie mai ușor de găsit în Google, conținutul și promovarea joacă un rol important....

Uncategorized5 zile inainte

Fanii europeni de fotbal acordă mai multă importanță calității imaginii decât atmosferei, arată un sondaj

Un nou studiu realizat de Samsung arată că, deși fanii europeni consideră că fotbalul se trăiește cel mai bine împreună,...

Uncategorized6 zile inainte

Samsung anunță o premieră mondială: o inovație care permite anticiparea episoadelor de leșin cu ajutorul Galaxy Watch

Un studiu realizat în colaborare cu Chung-Ang University Hospital validează utilizarea Galaxy Watch pentru detectarea timpurie a episoadelor de leșin,...

Afaceri6 zile inainte

Profituri pe hârtie, pierderi în realitate: HoReCa crește doar in statistici, statisticile nu iau in calcul scumpirile, iar  în acest timp  piața intră într-o zonă de risc major

Creșterea de 5 procente înseamnă de fapt TVA, inflație, creșteri de prețuri, in timp ce horeca înregistrează pierderi de peste...

6 zile inainte

Locuințele riscă să devină un lux în România: piața imobiliară intră într-o zonă de accesibilitate critică

Piața rezidențială din România traversează o etapă de recalibrare, în care echilibrul dintre prețuri, acces la finanțare și puterea de...

A joyful poodle running on grass with a purple toy ring in its mouth. A joyful poodle running on grass with a purple toy ring in its mouth.
Uncategorized7 zile inainte

Sfaturi utile pentru alegerea unui companion loial și sănătos

Momentul în care decizi că vrei un animal de companie acasă e unul dintre cele mai frumoase, dar și mai...

Coinbase ajunge în instanță după ce a blocat 55 de milioane de dolari în criptomonede furate Coinbase ajunge în instanță după ce a blocat 55 de milioane de dolari în criptomonede furate
Afacerio săptămână inainte

Coinbase ajunge în instanță după ce a blocat 55 de milioane de dolari în criptomonede furate

Un investitor din Puerto Rico a deschis un proces împotriva Coinbase și susține că bursa refuză să îi returneze criptomonedele...

Știrea Zilei